یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - 26 May 2019
Home / جام جهان نما / نامه ای از جامعه عربستان/جناب “پادشاه سلمان” این نامه را بخوانید.

نامه ای از جامعه عربستان/جناب “پادشاه سلمان” این نامه را بخوانید.

نامه ای از جامعه عربستان چنین می افزاید که بسیاری از این افراد بدون محاکمه و به طور نامحدود در زندان ها هستند. بعضی از آنها مخفیانه شکنجه می شوند و برخی دیگر علنا شلاق زده می شوند. من از اینکه جامعه جهانی وضعیت اجرای احکامی چون گردن و شلاق زدن در ملا عام را در عربستان با وضعیت گروه داعش در عراق و سوریه قابل مقایسه می داند، ماهیچه های بدنم منقبض می شود.

جامعه ایرانی: یک نویسنده – روزنامه نگار- عربستان ساکن ریاض در نامه ای به ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید عربستان نسبت به وضعیت حقوق بشر در این کشور انتقاد و از انتصاب وزیر کشور عربستان که سابقه سیاهی در نقض حقوق بشر شهروندان عربستانی دارد به سمت ولی ولیعهد انتقاد و ابراز نگرانی کرده است.

به نقل از عصر ایران این نویسنده که بنا به دلایل امنیتی نامش را افشا نکرده یک نامه سرگشاده با متن انگلیسی خطاب به پادشاه جدید عربستان همزمان با سفر روز سه شنبه باراک اوباما رییس جمهور آمریکا به ریاض برای ابراز تسلیت درگذشت ملک عبدالله و تبریک به ملک سلمان برای سمت جدید پادشاهی، نوشته است.

وب سایت “پولیتیکو” متن کامل این نامه را منتشر کرده است.

به دلیل اهمیت این نامه از جهت روشن کردن ابعاد و زوایایی از وضعیت اسف بار حقوق بشر در یکی از مهم ترین متحدان منطقه ای آمریکا بخش های عمده از متن کامل نامه در ادامه می آید:

جناب پادشاه سلمان!

به عنوان یک فرد وفادار به خانواده سلطنتی آل سعود، به شما بابت رسیدن به مقام پادشاهی آل سعود تبریک می گویم و همچون بسیاری از مردم کشورم و رهبران جهان از جمله باراک اوباما رییس جمهور آمریکا که قرار است روز سه شنبه برای ابراز تسلیت به ریاض بیاید، این ضایعه را به شما و خاندان سلطنتی تسلیت می گویم و برایتان در مسئولیت جدید آرزوی موفقیت دارم.

ولی من همزمان مایلم نگرانی خود و همکاران خود را نسبت به ترس از آینده عربستان (تحت پادشاهی شما) ابراز کنم. وقتی ملک عبدالله یک دهه پیش به سمت پادشاهی رسید بسیاری از مردم عربستان برای ابراز شادمانی به خیایان ها روانه شدند. اشتهار پادشاه فقید به بخشش و سخاوت امیدی در دل مردم عربستان پدید آورده بود. اما متاسفانه در مورد شما چنین امیدی وجود ندارد. من صمیمانه آروزمندم شما با عملکرد خود خلاف این برداشت را به ما ثابت کنید.نگرانی اصلی من از این است که کشور ما که در بسیاری از موارد از استانداردهای جهانی عقب است، تحت زعامت شما دچار عقب گرد و رکود بیشتری شود.

جناب

شاید بپرسید چرا ؟ اجازه بدهید از انتصاب شاهزاده محمد بن نایف از سوی شما به عنوان ولی ولیعهد (مقرن بن عبدالعزیز ۶۹ ساله) آغاز کنم. از سال ۲۰۱۰ که وضعیت جسمانی ملک عبدالله رو به وخامت گذاشت محمد بن نایف که آن موقع ۵۵ ساله بود شروع به گسترش قدرت و موقعیت خود در ساختار حکومتی عربستان کرد و متاسفانه سابقه او به عنوان وزیر کشور عربستان در اجرای احکام و کنترل بر دادگاه ها و زندان ها بر نگرانی ما از آینده قدرت یابی ایشان در حکومت سعودی می افزاید و آن نگرانی این است که عربستان تبدیل به یک حکومت پلیسی شبیه حکومت عراق دوران صدام شود چرا که تجربه ۴ سال گذشته نشان داد همزمان با تشدید وضعیت جسمانی پادشاه فقید و نیاز به مراقبت های پزشکی در خارج از کشور موقعیت وزارت کشور تحت ریاست محمد بن نایف افزایش یافت و برخوردهای وزارت کشور تحت امر او با شهروندان و فعالان مدنی تشدید شد و زندان ها پرتر شدند.


برخوردها در دوره وزارت کشوری محمد بن نایف با فعالان مدنی عربستان که خواهان افزایش و ارتقای حقوق شهروندی و مدنی و آزادی های سیاسی بودند تشدید شد. برای مثال در سال ۲۰۱۲ “محمد البجادی” در یک دادگاه غیر علنی به اتهام نافرمانی از حکومت محاکمه و محکوم شد و اتهام او مصاحبه با رسانه های خارجی، بیان اعتراض و داشتن کتاب های ممنوع دموکراسی بود. در سال ۲۰۱۳ ” محمد القحطانی” به اتهام تلاش برای مستند کردن وضعیت زندانیان سیاسی و اینکه خواستار یک سلطنت مشروطه بود به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

در همان سال (۲۰۱۳) “مخلیف الشمری”  برای ترویج فرقه گرایی به زندان محکوم شد.”رائف بداوی ” دیگر فعال مدنی در عربستان که یک شبکه (وبلاگ) لیبرال سعودی به منظور بحث و انتقاد از ترویج اسلام رادیکال (وهابی) در مدارس عربستان تاسیس کرده بود  سال گذشته از سوی دادگاه به هزار ضربه شلاق و ۱۰ سال زندان محکوم شد. وکیل مدافع او” ابوالخیر” نیز برای ایجاد یک سازمان مستقل حقوق بشر به ۱۵ سال زندان محکوم شده است. اگر بخواهم مثال های دیگر بیاورم این لیست بسیار بلند بالا است…

برخوردهای وزارت کشور محمد بن نایف با فعالان مدنی در سال ۲۰۱۴ بسیار سخت تر شد و برای مثال یک وکیل تحصیلکرده در دانشگاه هاروارد به نام “بندر النقیطان” به دلیل “ری توییت” کردن یک کاریکاتور انتقادی از سیستم قضایی عربستان به اتهام تروریستی در دادگاه محاکمه و به ۵ سال زندان محکوم شده است. امروز بر اساس برآوردهای گروه های حقوق بشری در عربستان سعودی بیش از ۳۰ هزار زندانی سیاسی وجود دارد. 

بسیاری از این افراد بدون محاکمه و به طور نامحدود در زندان ها هستند. بعضی از آنها مخفیانه شکنجه می شوند و برخی دیگر علنا شلاق زده می شوند. من از اینکه جامعه جهانی وضعیت اجرای احکامی چون گردن و شلاق زدن در ملا عام را در عربستان با وضعیت گروه داعش در عراق و سوریه قابل مقایسه می داند، ماهیچه های بدنم منقبض می شود. 

این روزنامه نگار سعودی در ادامه این نامه سرگشاده نوشته است:” شاید تنها نمونه برای مثال زدن وضعیت اجرای قوانین افراطی تحت وزارت محمد بن نایف برخورد شدید با زنان خواهان حق ساده رانندگی باشد. بر خلاف هر کشور دیگری در این کره خاکی، عربستان سعودی تنها کشوری است که زنان در آن حق رانندگی ندارند. در سه دهه گذشته  زنانی  که این ممنوعیت را به مبارزه طلبیده اند از سوی پلیس و نیروهای امنیتی بازداشت و ساعت ها بازجویی شده اند. در حال حاضر، وزارت کشور تحت ریاست محمد بن نایف  با زنانی  که رانندگی می کنند با اتهامات تروریستی برخورد می کند. 

متاسفانه  پادشاهی عربستان سعودی در برابر خواسته زنان برای کسب حق رانندگی با ارعاب و خشونت برخورد می کند. در نوامبر سال گذشته ” لوژین الحثلول ” و ” میسا العمودی” دو زن سعودی که در امارات و در مرز عربستان با اقدام مسالمت آمیز رانندگی تلاش داشتند اعتراض خود به منع رانندگی در عربستان نشان دهند به دستور “محمد بن نایف”  گذرنامه آنها  مصادره  و این دو زن دستگیر و به دادگاه جنایی تخصصی عربستان سعودی که شعبه ای برای رسیدگی به اتهامات تروریستی است، منتقل شدند. هم اکنون که من این نامه را برای شما می نویسم این دو زن در زندان هستند در حالی که وکلای آنها خواستار تجدید نظر و انتقال آنها از زندان هستند.”

این نویسنده سعودی در خاتمه نامه خود با اشاره به وجود گرایش هایی در ۵ دهه پیش درون خاندان حاکم آل سعود برای تبدیل ساختار سیاسی عربستان به یک سلطنت مشروطه ، می نویسد:” آیا شما خواهید توانست همان پیشنهادی که ۵ دهه یش از سوی جمعی از برادران شما (فرزندان عبدالعزیز) برای ایجاد یک سلطنت مشروطه ارایه شد، اجرایی کنید؟ محمد سعید تائب یکی از فعالان سیاسی مورد تایید شما می گوید در یک گفت و گوی تلفنی در سال ۲۰۱۲ شما به او گفته اید با یک نظام سلطنتی مشروطه موافق هستید. من امیدوارم این ادعا درست باشد. وگرنه گمان نمی کنم غالب نسل جوان و تحصیلکرده جامعه سعودی که ۶۰ درصد آنها زیر ۲۱ سال سن دارند به اندازه پدران و پدربزرگانشان برای رسیدن به دموکراسی و سلطنت مشروطه صبر و تحمل داشته باشند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره دار ضروری است *

*