یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - 26 May 2019
Home / پیشخوان / شاخص رضایت از زندگی ایرانیان کمتر از استاندارد‌های جهانی

شاخص رضایت از زندگی ایرانیان کمتر از استاندارد‌های جهانی

پروفسور «کارل هاینس روکریگل » استاد دانشگاه نورنبرگ در انجمن جامعه‌شناسی: شاخص رضایت از زندگی ایرانیان کمتر از استاندارد‌های جهانی

 

جامعه ایرانی به نقل از اعتماد: سپیده پیری  |در شرایط کنونی و در هیاهوی زندگی صنعتی و ماشینی مردم بیش از گذشته با مفاهیمی همچون شادی و رضایت از زندگی غریبه شده‌اند. جهت بررسی این موضوع صبح دیروز نشست تخصصی در سالن انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شد. سخنران این همایش پروفسور «کارل هاینس روکریگل » استاد دانشگاه نورنبرگ آلمان بود. او که تاکنون ١۴ بار به ایران سفر کرده از شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور آگاهی دارد و در این جلسه درباره شادی توضیحاتی داد:
مفهوم شادی و شادکامی یک مفهوم جهانی است. این مفهوم می‌تواند سایر حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را تحت تاثیر خود قرار دهد. به همین دلیل در سیاست‌گذاری‌های کشور‌ها مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد. شادی مورد توجه صاحب‌نظران مختلفی قرار گرفته است. برای مثال «بن برناک» می‌گوید: « هدف غایی اقتصاد فهم و افزایش شادکامی انسان است». امروزه مفهوم جدیدی تحت عنوان اقتصاد شادی بر مفاهیم اقتصادی کلان افزوده شده است، اما سابقه پژوهش‌ها در این رابطه به ٢٠٠ سال پیش باز می‌گردد. برای اینکه به اهمیت مفهوم شادی پی ببریم لازم است تعریفی از «آدام اسمیت» به عنوان یکی از محققان این عرصه ارایه کنم. او هدف اصلی خالق طبیعت را خوشحالی بشر نامیده است. همچنین بر اساس خرد قدیمی و سنتی در صورتی که سخت کار کنیم و موفقیت‌های بزرگی حاصل شود انسان خوشحالی خواهیم بود، در حالی که نتایج پژوهش‌های اخیر روانشناسی عکس این موضع را نشان می‌دهد. به این معنا در صورتی که انسان خوشحالی باشیم می‌توانیم سخت کار کنیم و در پی آن موفقیت‌هایی به دست آوریم. شادی بین رشته‌ای است و در تلاشیم با کمک پژوهش‌های متفاوت کمیت و کیفیت این شاخص را در بهبود زندگی افراد به میزان قابل توجهی افزایش دهیم. در جولای سال ٢٠١١ سازمان ملل عنوان کرد شادی یک مفهوم نسبی است که برداشت‌های مختلفی از آن می‌شود، بنابراین جهت دست‌یابی به نتایج عینی‌تر ارتقای این مفهوم به عنوان یک هدف سیاسی باید مورد توجه جوامع قرار بگیرد. این سازمان هدف نهایی توسعه برای افزایش کیفت زندگی بشر را ایجاد شادکامی عنوان کرده است. همچنین گزارش سازمان ملل در سال ٢٠١۵ نشان می‌دهد: در طول ۵٠ سال گذشته سیاست‌هایی برای رشد اقتصادی کشور‌ها با شعار «سیاست‌های بهتر، زندگی بهتر» ارایه شده است، اما آنچه آنان به عنوان دستاورد مهم خود مطرح کردند مفهوم شادی و خوشحالی شهروندان بود. مفهومی که تنها به تولید ناخالص ملی منتج نمی‌شود بلکه به کیفیت زندگی بهترهم کمک خواهد کرد. برخی شاخص‌هایی که این گروه برای زندگی بهتر تعریف کردند، مسکن، سلامتی، ایمنی، درآمد، شغل، کنش‌های اجتماعی شهروندان، تعادل در زندگی و در نهایت رضایت از زندگی است.

امروزه روانشناسان دو تعریف از شادمانی ارایه کرده‌اند:
-‌ شادی تجربه فرد از احساسات مثبتی است که در زندگی دارد.
-‌ شادی یک حس خوب و مثبتی است که در لحظه چشم‌انداز مثبتی از آینده به ما می‌دهد.
آخرین پژوهش‌های روانشناسان نشان می‌دهد برای رفع اثر هر پیغام، تجربه یا احساس منفی باید سه پیغام یا تجربه مثبت دریافت کنیم. در حالی که این نسبت در روابط عاطفی و در زندگی شخصی پنج به یک است؛ یعنی باید در ازای هر یک پیغام و احساس منفی که دریافت می‌کنیم پنج حس و پیغام مثبت دریافت کنیم تا اثر آن خنثی شود. نتایج پژوهش‌های سراسری گویای این واقعیت است که افراد خوشحال دارای عمر بیشتر، درآمد بیشتر وریسک پذیر‌تر هستند همچنین از کیفیت بیشتری در زندگی زناشویی‌شان برخوردارند. در رابطه با روش‌ها و معیارهای اندازه‌گیری شادی دو شیوه مورد توجه است. یکی همان شیوه سنتی که عینی‌تر است. یعنی با مشاهده درآمد، موقعیت اجتماعی و شرایط ازدواج هر فردی و مقایسه آنها با معیارهای عمومی جامعه به میزان شادی او پی می‌بریم و دیگری روشی ذهنی است که در ارتباط با شخص و پرس و جو از تعاریف وی از شادی به کنه قضیه پی می‌بریم. آمارها در رابطه با میزان شاخص رضایت از زندگی در کشورهای مختلف که از یک طیف ١٠ قسمتی برداشت شده است، نشان می‌دهد: کشور دانمارک با شاخص هشت بالاترین میزان رضایت از زندگی را به خود اختصاص داده است. این رقم درآلمان هفت و در ایران ۵/۴ است. این رقم نشان می‌دهد ایران در سیاست‌گذاری‌ها و اجرای برنامه‌هایی جهت افزایش رضایت از زندگی شهروندان راه طولانی در‌پیش دارد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره دار ضروری است *

*