دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - 22 October 2018
Home / یادداشت ها / استاد غلام عباس توسلی؛ پرورش یافته و پرورش دهنده راستین علوم اجتماعی

استاد غلام عباس توسلی؛ پرورش یافته و پرورش دهنده راستین علوم اجتماعی

یادداشت دکتر ناصر تکمیل همایون به مناسبت بزرگداشت کوشش های علمی دکتر توسلی با عنوان «استاد غلام عباس توسلی؛ پرورش یافته و پرورش دهنده راستین علوم اجتماعی»

 

 

در سال ۱۳۳۸ خورشیدی نگارنده فارغ التحصیل رشته فلسفه و علوم تربیتی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شدم و چون سه سال کتابدار دانشسرای عالی بودم به درخواست شادروان دکتر احسان نراقی به بخش جامعه شناسی دانشسرای عالی انتقال یافتم. همزمان دکتر توسلی خراسانی نیز فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات فرانسه از دانشسرای عالی شد و برپایه ذوق وعلاقمندی شخصی دربخش جامعه شناسی مکلف به کارشد. نخستین دیدارما همان سال در بخش جامعه شناسی دانشسرای عالی بود اما چون ایشان رتبه اول تحصیلات کارشناسی را داشت، طبق مقررات آن زمان برای تکمیل تحصیلات خود عازم کشورفرانسه شد.
در آن کشوربا دانستن زبان فرانسه به تحصیل رشته جامعه شناسی از آغاز تا اخذ درجه عالی دکترا مبادرت و درمحضر استادان برجسته سوربن شهادتنامه های ممتاز دریافت کرد و از رساله خود دفاع جانانه ای به عمل آورد و در سال ۱۳۴۶ خورشیدی که من برای پایان نامه دکترای خود وارد پاریس شدم، دوستان و همکاران عزیرمن جمله دوست فاضل وهمشهری محترم آقای دکتر باقر ساروخانی که ماه های پایانی تحصیلات خود را می گذاراند، از فعالیت های علمی دکتر توسلی تعریف و تمجید فراوان می کردند. همچنین همکاری های مبارزاتی ایشان با روان شاد دکترعلی شریعتی و سازمان های ملی و اسلامی رضایت همگانی را فراهم آورده بود.
یک بار در سال ۱۳۵۴ خورشیدی، زمانی که دکتر توسلی در دانشگاه تهران مشغول تحقیق و تدریس بود، اینجانب به تهران آمدم و با ایشان در یک رستوران ترتیب ملاقات دادیم و پیام هایی را که دوستان از اروپا داده بودند به اطلاع ایشان رساندم و از ایشان پیام هایی را برای دوستان در پاریس بردم، این دیدار که دومین ملاقات من با ایشان بود بسیار صمیمانه و محبت آمیز بود.
دکترتوسلی پس از پیروزی انقلاب کوشش های اجتماعی و سیاسی خود را درجمعیت نهضت آزادی ایران شدت بخشید و در خط مشی اسلام گرایی و ایران دوستی و مصدقی بودن پایدارماند و همواره استقلال ایران و آزادی و دموکراسی خواهی از شعارهای قلبی وی بود و هنوز هم بر این راه پای می فشارد و سختی ها و معضلات را تحمل کرده است.
وی خدمات فرهنگی با ارزشی را درمقام ریاست دانشگاه اصفهان و ریاست دانشکده علوم اجتماعی تهران و نهادهای علمی و فرهنگی دیگر را پی گرفت و در پهنه علوم اجتماعی به ویژه جامعه شناسی بر پایه اندوخته های علمی جدید و پیوند با دانش هایی که در خراسان آموخته بود، بیشتر ازبسیاری ازنوکاران دانشگاهی تلاش کرده است و در زمینه نظری جامعه شناسی شهری، آموزش و پرورش، جامعه شناسی دینی، امور مشاغل، کسب و کار و … کتابها و مقالات بسیاری تالیف کرده اند که برخی به چاپ های متعدد رسیده است و در همایش های علمی در ایران و کشورهای خارج مقالات ارزنده ای ارائه کرده است . سرپرستی مجلات علمی و پژوهشی دانشکده های گوناگون را بر عهده داشته است و از زمان بازنشستگی تا کنون هیچگاه ارتباط خود را با همکاران و یاران و علاقمندان خود نگسسته است. به گونه ای که می توان او را پرورش دهنده بخشی از نسل دوم و تمامی نسل سوم آموزندگان جامعه شاسی در ایران به شمار آورد و به دلیل استعداد فراوان ریشه ای درآموزش های ادبی واسلامی و برخورداری از مواهب معنوی، علمی و اخلاقی استاد بزرگوارمان زنده یاد دکتر علام حسین صدیقی براستی در حلقه دانشی مردان اجتماعی و علمی و سیاسی جای گرفت. تجلیل و بزرگداشت اشخاصی همچون غلام عباس توسلی، رادمردی از خطه خراسان، بزرگداشت و تجلیل علم و دانش است و با جوهر فرهنگی ایران عمیقا پیوند دارد و از این رو به عنوان یک ایران دوست، استقلال طلب و آزادی خواه و پوینده عدالت اجتماعی و کم و بیش از علاقمندان به مسائل اجتماعی و تاریخی، پرورش دهندگان علوم اجتماعی را ارج می نهم، خاصه دکتر غلام عباس توسلی را که همواره از دوستی و دانش ایشان برخورداربوده ام و دانشجویان خود را نیز برخوردار ساخته ام.
امیدوارم تا زنده هستم از دانش و بینش معظم له سود جویم و دعاگوی سلامت کامل ایشان باشم و زبان شمس الدین حافظ گواه من است:
از دم صبح ازل تا آخر شام ابد دوستی و مهر بر یک عهد و یک میثاق بود

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ستاره دار ضروری است *

*